Θέματα προς συζήτηση

Υποβλήθηκε από dimitriadis την Πέμ, 07/14/2005 - 19:54.

Σας παραθέτω κάποια από τα θέματα προς συζήτηση που αναφέρθηκαν στην συνάντηση της ομάδας εργασίας.

1. Συζήτηση για την επιμόρφωση του γραφίστα στο θέμα – Αντιμετώπιση πελάτη & πελατειακές σχέσεις
2. Κοστολόγηση – σκέψεις από γραφίστες για γραφίστες
3. Ανάληψη εργασιών – Brief «Απόψεις συναδέλφων»
4. Σχέσεις Κρατικής Μηχανής και γραφιστικής (Ασφάλιση, Εφορία, ΤΕΒΕ κ.α. δεινά)

Μπορείτε να προτείνετε και εσείς κάποια άλλα και να αρχίσουμε να τα κάνουμε topics.

Με την πρώτη τοποθέτηση σε κάθε θέμα θα ανοίγω το ανάλογο τόπικ και θα την μεταφέρω εκεί!

Περιμένω τις τοποθετήσεις όλων!

Φιλικά

Δημητριάδης Δημήτρης

Παροχή ενημερωτικού Υλικού

Υποβλήθηκε από Lightform την Πέμ, 07/14/2005 - 15:14.

Καλησπέρα σας

Με χαρά είχα δει παλαιότερα την (επανα) ενεργοποίηση της Ένωσης Γραφιστών Ελλάδος, συνοδευόμενη με μία σειρά εκδηλώσεων. Είχα μείνει δε θετικά έκπληκτος από το γεγονός πως μετά το πέρας της εκδήλωσης με θέμα ¨Κοστολογούμε" ήταν διαθέσιμο προς download ένα έντυπο με υλικό, συμβουλές και κατευθυντήριες γραμμές σχετικά με το θέμα.

Παρόλα αυτά όμως δεν έγινε κάτι ανάλογο με τις επόμενες εκδηλώσεις, και αναρωτιέμαι γιατί. Πραγματικά μία τέτοια κίνηση θα βοηθούσε πολύ τους συναδέλφους που δεν έχουν την δυνατότητα να παραβρίσκονται στις εκδηλώσεις αυτού του είδους, για λόγους χρόνου ή απόστασης.

Υπάρχει στα σχέδια σας, να διανέμετε ψηφιακά ( μέσω PDF ) κάτι ανάλογο όπως ήταν οι "Σκέψεις πάνω στη λογική κοστολόγησης..." για τις εκδηλώσεις που θα ακολουθήσουν;

Φιλικά
Στράτος Α.

ΓΡΑΦΙΣΤΑΣ

Υποβλήθηκε από Anonymous την Τρί, 07/12/2005 - 12:39.

Thank you Nik.

Τι θα λεγατε να μπει σαν πρωτο θεμα προς συζητηση το τι οριζει τον γραφιστα; Ποιον δεχομαστε σαν τετοιο και ποιον οχι; Το θετω επειδη ακουσα πως υπαρχει τετοιο θεμα στην κοινοτητα μας. Ας το λυσουμε λοιπον.

Χρηστος Σαββιδης

κοστος εργασιας

Υποβλήθηκε από Anonymous την Δευ, 07/11/2005 - 12:23.

Γνωμη μου ειναι, οτι ο τροπος χρεωσης ειναι η κορυφη του παγοβουνου. Ειμαστε μεγαλη αντιφαση ως επαγγελματιες. Ενω εξυπηρετουμε μια αγορα που δουλευει με ερευνες αγορας, τροπους προωθησης, δημιουργια image, δημοσιες σχεσεις κ.α. δεν εφαρμοζουμε τιποτα απ ολα αυτα στους εαυτους μας. Κι αν κανουμε κατι, το κανουμε χωρις στρατηγικη. Λειτουργουμε τυχαια και (επι της ουσιας, αλλα χωρις προθεση) στην αρπαχτη. Το επαγγελμα του γραφιστα (με την παλια εννοια) εχει πεθανει κατ εμε. Ο πελατης εχει περισσοτερες αναγκες απ τη δημιουργια ενος 4/σελιδου. Πρεπει να πιασουν τοπο τα λεφτα του. Ειμαστε διπλα του, συνεργατες του κι οχι απεναντι. Αν το δει αυτο να συμβαινει,
Α: Το παζαρι θα το κανει μονο επειδη ειναι Ανατολιτης
Β: Ειναι μικροτερες οι πιθανοτητες να παει καπου αλλου (εφαρμοζουν το stick with the devil you know)
Το τι θα πληρωθω (κατ εμε) το οριζει, το προφιλ μου, η εξειδικευση μου (οχι ολα τα σφαζω, ολα τα μαχαιρωνω), η καλυτερη δυνατη κατανοηση των ορων του marketing (οσο καλυτερο brief παρω τοσο πιο αποτελεσματικος θα ειμαι).
Αν εχω αυτα τα τρια στοιχεια, μπορω να διεκδικησω καλυτερους πελατες (με οργανωμενο τμημα marketing) που εχουν την δυνατοτητα-διαθεση να πληρωσουν + θα ξοδεψω λιγοτερο χρονο στο πηγενε-ελα (αυτος ξερει τι θελει κι εγω το ΚΑΤΑΛΑΒΑ!!!) αρα θα εχω και μεγαλυτερο ποσοστο κερδους.

Think about it.

Sorry αν λεω πολλα, αλλα ειμαι βεβαιος πως οι νεοι θα τα βρουν μπροστα τους και εχουν αμεση σχεση νομιζω με το κοστος της δουλειας μας.
Επισης να πω πως υπαρχουν πελατες που γεννηθηκαν για να ταλαιπωρουν τους γυρω τους. Επιλογη μου ειναι το να δουλευω μαζι τους η οχι. Οτι και να χρεωσω στις μεριπτωσεις αυτες, μεσα θα ειμαι...

Ε.Γ.Ε. Θεσσαλονίκη

Υποβλήθηκε από dimitriadis την Κυρ, 07/10/2005 - 20:38.

Στη συνάντηση που έγινε την Τρίτη 28 Ιουνίου 2005, στις 20:00 στο Κτίριο της Πολυτεχνικής Σχολής, με σκοπό τη δημιουργία Τμήματος Θεσσαλονίκης της Ένωσης Γραφιστών Ελλάδος και την ανάδειξη της Γραμματείας που θα συντονίζει την δουλειά της Ένωσης στη Θεσσαλονίκη, συγκεντρώθηκαν περίπου 60 συνάδελφοι από όλους τους χώρους του κλάδου (νεοεισερχόμενοι στο χώρο, γραφίστες σε υπαλληλική σχέση με διαφημιστικές εταιρίες, τυπογραφεία, εφημερίδες, κλπ., art directors δημιουργικών γραφείων, ελεύθεροι επαγγελματίες, κ.α. ) και αναδείχθηκαν πέντε υποψήφιοι, με ομόφωνη έγκριση των παρευρισκομένων.

Τα μέλη της Γραμματείας είναι:

Δημητριάδης Δημήτρης
(6942611829, info@boxproject.gr)

Ζαμπουρίδης Δημήτρης
(6946066210, dimizab@yahoo.com)

Ιγνατιάδου Χριστίνα
(6932 311 301, xignat@hotmail.com)

Κοπανίδου Αλεξάνδρα
(6972088005, info@ant-design.gr)

Σαββίδης Χρήστος
(2310424231, savidis@echoad.gr)

Η Γραμματεία, ως πιλοτική ομάδα εργασίας και συντονισμού, επιφορτίστηκε με το έργο της ανάδειξης των κύριων αξόνων δράσης της Ε.Γ.Ε. ¨Θεσσαλονίκη¨ όπως αυτοί θα διαμορφωθούν μέσα από τις προτάσεις και τους προβληματισμούς των μελών της γραφιστικής κοινότητας της πόλης.

Το σκεπτικό είναι να γίνει μια ανοιχτή ανταλλαγή απόψεων σχετικά με τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι επαγγελματίες γραφίστες και μια κατάθεση προτάσεων αντιμετώπισής τους ?μέσω της λειτουργίας της Ένωσης. Το forum στο www.hegrade.gr και το gda@boxproject.gr αποτελούν ?προς το παρόν ? τον κύριο δίαυλο επικοινωνίας με την ομάδα εργασίας, και το βήμα για όλους τους γραφίστες που θέλουν να συμμετέχουν στη διαμόρφωση της Ένωσης Θεσσαλονίκης.

Το κείμενο που διαβάζετε αποτελεί πρόσκληση προς όλους τους γραφίστες να συμμετέχετε στη δημιουργία του Τμήματος της Θεσσαλονίκης, με τις ιδέες, τις απόψεις σας, το διάλογο, την επικοινωνία μαζί μας.
Είμαστε στη διάθεση όλης της γραφιστικής κοινότητας της Θεσσαλονίκης για να συγκεντρώσουμε τις εισηγήσεις και τις προτάσεις για τα θέματα που μας απασχολούν όλους.

Η ομάδα εργασίας
Ε.Γ.Ε. ’’Θεσσαλονίκη’’

Χρεωσεις

Υποβλήθηκε από Anonymous την Παρ, 07/08/2005 - 13:46.

Θελεις να πεις, οτι θελεις 60 ωρες (δεν σου αρκει μια εβδομαδα) για να ολοκληρωσεις μια τετοια δουλεια; Τι σου φταιει ο πελατης; Απο καποιο σημειο και μετα -θα το βρεις εσυ κι αυτος- καποιες δουλειες δεν συμφερουν.
Γνωμη μου ειναι, πως την εκπαιδευση μας και την αναποτελεσματικοτητα μας πρεπει να την πληρωνουμε εμεις.

Παραδειγμα: Ο Γεωργιου μπορει να στησει ενα περιοδικο σε τρεις μερες κι εγω μπορει να μη το τελειωσω ποτε. Και οι δυο με την ωρα θα πληρωθουμε;
Αλλο: Ετυχε να κανω μια συσκευασια σε 4 ωρες. Με την ωρα θα πληρωθω;
Αλλο; Ειναι μερες που ειμαι δημιουργικος και αλλες που δεν μπορω να παρω τα ποδια μου. Το ιδιο θα πληρωθω;
Και δεν παιζει ο πελατης κανενα loto καλυτερα;
Με αυτη την μεθοδο, ακυρωνουμε τη δημιουργικοτητα, τη γνωση, την αποτελεσματικοτητα, την εμπειρια, τη στρατηγικη και ενα σωρο αλλα...

περί τιμολόγησης...

Υποβλήθηκε από Anonymous την Παρ, 07/08/2005 - 04:40.

Σχετικά με το θέμα έχουν ειπωθεί και γραφτεί πάρα πολλά...

Όμως, σε ένα συγκεκριμένο ζήτημα συνεχίζω να απορώ:

Θεωρείτε λογική την απαίτηση ενός νέου εικονογράφου/γραφίστα/ό,τι... από τον εκδότη του, να πληρώνεται για την επιμέλεια κάποιων άρθρων περιοδικού- πλήρως εικονογραφημένων, εκ του μηδενός- με 60 x 15? = 900? ανά σαλόνι;

Σκέφτομαι πως είτε δεν κατανοώ πως λειτουργεί σωστά ο κατάλογος με τις προτάσεις της ΕΓΕ σχετικά με την τιμολόγηση, είτε πως εγώ κάνω λάθος με το να δέχομαι ένα ποσό άλλης τάξης μεγέθους για μια εργασία που κατά συρροήν με κρατά ξάγρυπνο μέχρι τέτοια ώρα...

Συγνώμη για την ανωνυμία. Τη θεωρώ απαραίτητη, αυτή τη στιγμή.

Computer Αrts Tutorials

Υποβλήθηκε από Anonymous την Τετ, 07/06/2005 - 15:19.

http://www.computerarts.co.uk/tutorials

Στο παραπάνω link θα βρείτε tutorials απο τους εκδότες των περιοδικών Computer Arts & Computer Projects.

Πολλά απο αυτά είναι premium ( δηλαδή πρέπει να αγοραστούν στην τιμη των 99p ), αρκετά όμως είναι ελεύθερα.

Να σημειώσω ότι έχω κατεβάσει 2 premium μέχρι στιγμής, και μπορώ να πώ ότι έχω μείνει αρκετά ικανοποιημένος απο το επίπεδο παρουσίασης τους.

Φιλικά
Στράτος

Διαδικτυακός Τόπος Πνεύμων - Την γνώμη σας παρακαλώ

Υποβλήθηκε από Anonymous την Τετ, 07/06/2005 - 15:11.

Καλησπέρα σας.

Στην διεύθυνση http://www.lightform.gr/clients/pnevmon/ υπάρχει η Beta έκδοση του διαδικτυακού τόπου της Πνέυμων.

Είμαι ανοιχτός στα σχόλια και την γνώμη σας για το συγκεκριμένο project.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Στρατος

Υ.γ. Να ευχαριστήσω τους moderators για την άμεση ανταπόκριση στην πρόταση μου σχετικά με αυτό το τμήμα του φόρουμ , και ειδικά τον Nik για το ενδιαφέρον που έδειξε. Αισθάνομαι σαν τον τύπο από την διαφήμιση της TIM μόνο που τελικά αυτό που ζήτησα έγινε! Smile

Προβλήματα με το Photoshop CS2

Υποβλήθηκε από Lightform την Τετ, 07/06/2005 - 09:26.

Καλημέρα σας

Το περασμένο Σ/Κ είχα την τύχη να δουλέψω με το Photoshop CS2. Οι εμπειρία μου δεν ήταν και η καλύτερη ομολογώ. Και εξηγούμαι:

- Οι χρόνοι εκκίνησης αλλά και ανοίγματος αρχείων είναι πολλαπλάσιοι από αυτούς του Photoshop CS.

- Η επανασχεδίαση της οθόνης οι των μακετών, ειδικά μετά από την χρήση zoom είναι απελπιστικά αργή.

- Τα μενού αλλά και τα tabs ( layers - history κ.α. ) ανταποκρίνονται αργά.

- Ο σκληρός δίσκος δουλεύει συνεχώς κατα την διάρκεια της εργασίας.

Μετά από λίγο ψάξιμο στο διαδίκτυο διαπίστωσα ότι τελικά δεν ήμουν ο μόνος που αντιμετώπιζε τέτοιου είδους προβλήματα.

Η ίδια η Adobe, ειδικά για τους αργούς χρόνους επανασχεδίασης στην οθόνη εξέδωσε την παρακάτω οδηγία : http://www.adobe.com/support/techdocs/331412.html

Με λίγα λόγια μας λέει πως για να λυθεί το πρόβλημα πρέπει κάποιος να αναβαθμίσει την κάρτα γραφικών του με μία που να έχει τουλάχιστο 128MB Ram και ένα σχετικά γρήγορο επεξεργαστή γραφικών. Δεν αναφέρει πουθενά όμως αν με την αλλαγή της κάρτας γραφικών λύνονται και τα υπόλοιπα προβλήματα ( κάτι για το οποίο αμφιβάλλω ).

Προτείνω πριν αγοράσετε το Photoshop CS 2 να το δοκιμάσετε πρώτα στον δικό σας Η/Υ για να τσεκάρετε τις επιδόσεις του.

Περιμένω τις δικές σας εντυπώσεις με την νέα έκδοση του Photoshop.

Φιλικά
Στράτος

HEGRADE - Hellenic Graphic Design Community 2005 - 2011