γραφή Braille

Υποβλήθηκε από Λία την Τρί, 05/26/2009 - 13:24.

Παιδιά έχει δουλέψει κανείς σας με τη γραφή Braille για τυφλούς; Οποιαδήποτε πληροφορία για γραμματοσειρές, τυπογραφεία κλπ θα βοηθήσει.

admin
Πέμ, 05/28/2009 - 12:27

Κάποια στιγμή είχαμε κάνει συσκευασίες φαρμάκων με γραφή Braille.
Ο πελάτης, είχε πάει στη σχολή τυφλών και του είχανε χτυπήσει τη γραφή με τα ονόματα των φαρμάκων σε πλαστικό αυτοκόλλητο (θυμάστε που γράφαμε ταμπελίτσες με ονόματα).
Τα σκανάραμε και τα σχεδιάσαμε στο illustrator.
Υπάρχουν γραφές Braille αλλα δε κατάφερα να τη κάνω να δουλέψει τότε.

vert
Πέμ, 05/28/2009 - 13:14

Γεια σου Λία, αν βάλεις τη λέξη Braile font στο google
σε βγάζει σε διάφορα sites. Σου δείχνει και πως να τη
σχεδιάσεις.

1. http://www.pharmabraille.co.uk/?gclid=CJO4xebi3poCFQsEZgodJCZixw
2. http://www.dafont.com/braile-font.font

Λία
Πέμ, 05/28/2009 - 13:48

Ευχαριστώ παιδιά, ναι υπάρχουν πολλές πληροφορίες στο Intrernet, υπάρχει και Greek Braille font, αλλά ήθελα να μάθω από κάποιον που είχε την εμπειρία, τι προβλήματα υπάρχουν στη χρήση της και στην εκτύπωσή της, γιατί πρέπει να εκτιμήσω το κόστος ολόκληρου εντύπου και δε μου έχει ξανατύχει... Ήδη κάποιες γραμματοσειρές που κατέβασα δεν δουλεύουν. Ισως η ιδέα του Νίκου να ρωτήσω στη Σχολή Τυφλών είναι καλή, κάτι παραπάνω θα ξέρουν. Thanks!

_Κ*
Πέμ, 05/28/2009 - 18:46

Λία, χρειάζεσαι ελληνική ή λατινική Braille?

Λία
Παρ, 05/29/2009 - 14:20

Την ελληνική κατά πάσα πιθανότητα, δεν ξέρω ακόμη λεπτομέρειες, προς το παρόν πρέπει να προϋπολογίσω κόστος. Αν την χρειαστώ έχεις κάτι να προτείνεις?

_Κ*
Παρ, 05/29/2009 - 17:35

Έχω ελληνική που λειτουργεί χωρίς πρόβλημα (quark, indesign / mac), αν την χρειαστείς, να σου τη στείλω. Για τη λατινική, επιφυλάσσομαι (δουλεύει μεν, αλλά είναι 3d, την είχα μόνο για εκμάθηση) ~ μπορείς ωστόσο εύκολα να βρεις στο διαδίκτυο.

Λία
Παρ, 05/29/2009 - 18:33

Σ' ευχαριστώ πολύ, αν τη χρειαστώ θα σου στείλω mail

evasworld5000
Τρί, 02/11/2020 - 17:00

Καλησπέρα! Είδα τυχαία το σχόλιο, ψάχνοντας γραμματοσειρά να γράφει στον ελληνικό κώδικα braille....υπαρχει περίπτωση να την έχεις ακόμα;

HEGRADE - Hellenic Graphic Design Community 2005 - 2011