Ερωτήσεις (διερευνητικές...)

Υποβλήθηκε από gtrianta την Δευ, 11/09/2009 - 17:25.

Θα ήσασταν διατεθειμένοι να χρηματοδοτήσετε τον σχεδιασμό μιας γραμματοσειράς η οποία πρόκειται να διατεθεί με Open Font License; Να προσφέρετε, με άλλα λόγια, ό, τι προαιρείσθε έτσι ώστε να μαζευτεί ένα συγκεκριμένο/προκαθορισμένο ποσό το οποίο απαιτείται για να τελειοποιηθεί η γραμματοσειρά (π.χ. να έχει προσεγμένο kerning/spacing, κάτι που δεν συνηθίζεται σε ελεύθερες γραμματοσειρές), με αντάλλαγμα:

(α) την προσθήκη του ονόματος του κάθε υποστηρικτή στα credits της γραμματοσειράς,
(β) την δυνατότητα πρόσβασης στην γραμματοσειρά πριν την κυκλοφορία της έτσι ώστε ο κάθε υποστηρικτής να έχει την δυνατότητα να προτείνει ιδέες σε σχεδιαστικό επίπεδο (για την βελτίωση της ίδιας της γραμματοσειράς ή τον σχεδιασμό παραλλαγών), και εν τέλει
(γ) την ελεύθερη διάθεση της γραμματοσειράς (προφανώς);

Θεωρείτε πως ένα αντίστοιχο εμπορικό μοντέλο θα μπορούσε να λειτουργήσει (πάντα αναφερόμενοι στον σχεδιασμό γραμματοσειρών που προορίζονται για ελεύθερη διάθεση);

MarkG
Εικόνα: MarkG
Δευ, 11/09/2009 - 18:42

δεν καταλαβαινω την χρηση του ορου "εμπορικο", στην ουσια μιλαμε περι χορηγιας

Markos Giannopoulos
Apogee Information Systems - http://apogee.gr
Personal Blog - http://giannopoulos.net

gtrianta
Δευ, 11/09/2009 - 18:46
...

(αντιγράφω από την αντίστοιχη κουβέντα στο vcdc μια περαιτέρω διευκρίνηση)

Ίσως οι όροι οικονομικό μοντέλο ή μοντέλο παραγωγής να είναι πιο σωστοί. Αναφέρομαι στο γεγονός πως ένας σχεδιαστής γραμματοσειρών που πρόκειται να διατεθούν ελεύθερα ενδεχομένως να χρειαστεί να αντιμετωπίσει ένα οικονομικό κόστος το οποίο τις περισσότερες φορές βαραίνει τον ίδιο. Δεδομένου δε ότι δεν αποκομίζει κέρδη από το αποτέλεσμα της δουλειάς του "μπαίνει μέσα" (κοινώς). Αν όμως αυτό το κόστος το μοιραστεί με αυτούς που τελικά θα χρησιμοποιήσουν το προϊόν, δημιουργείτε ένας κύκλος παραγωγής ο οποίος έχω την αίσθηση πως είναι (σχετικά) πιο δίκαιος για όλους ... (και με την ρήτρα του "ό, τι προαιρείσθε" όσοι δεν έχουν την οικονομική άνεση να συνεισφέρουν σημαντικά, καλύπτονται από άλλους οι οποίοι την έχουν).

Nast
Δευ, 11/09/2009 - 20:33

Δεν είμαι γραφίστας, δεν έχω σχέση με το χώρο της οπτικής επικοινωνίας, δεν χρειάζομαι περισσότερες διευκρινίσεις, ερασιτεχνικά παρακολουθώ τις εξελίξεις στο χώρο γιατί μου αρέσουν οι γραμματοσειρές.
Ναι λοιπόν είμαι διατεθειμένος να συμβάλω με 50 ευρώ. Δεν ενδιαφέρομαι για επαίνους, θέλω να χρησιμοποιώ τη γραμματοσειρά (που ελπίζω να είναι σε serif, sans serif, bold και italics) αντικαθιστώντας επιτέλους στα έγγραφά μου αυτές της microsoft.

Nast
Δευ, 06/25/2012 - 14:39

Any news here?

HEGRADE - Hellenic Graphic Design Community 2005 - 2011