Πανόραμα Design 2010

Υποβλήθηκε από demetrios την Τετ, 10/20/2010 - 16:03.

Καλημέρα!
Το φετινό Πανόραμα Design θα πραγματοποιηθεί το πρώτο Σαββατοκύριακο του Δεκεμβρίου (4-5) στο αμφιθέατρο του Μουσείου Μπενάκη (κτήριο οδού Πειραιώς).
Οι τιμές των εισιτηρίων θα παραμείνουν στα περσινά επίπεδα, και επιπλέον, όπως έχει καθιερωθεί τα τελευταία χρόνια, πριν την ανακοίνωση του προγράμματος γίνεται διάθεση περιορισμένου αριθμού εισιτηρίων σε μια ιδιαίτερα προνομιακή τιμή (40 ευρώ).
Η τιμή αυτή θα ισχύσει μόνο για τους 100 πρώτους που θα ολοκληρώσουν την αγορά των εισιτηρίων τους μέχρι και την Τετάρτη 27 Οκτωβρίου. Τα εισιτήρια αντιστοιχούν και για τις 2 ημέρες του συνεδρίου.
Μετά την ημερομηνία αυτή, θα ισχύσουν όσα ισχύουν συνήθως: για περίοδο τεσσάρων περίπου εβδομάδων οι εκπτώσεις προαγοράς «early bird» (35-40% έκπτωση). Και σχεδόν μια εβδομάδα πριν το συνέδριο όσα εισιτήρια θα έχουν απομείνει θα διατίθενται στις κανονικές τιμές.
Tην αγορά των εισιτηρίων μπορoύν να κάνουν οι ενδιαφερόμενοι στο http://www.designerstribe.com

bobo
Τετ, 10/20/2010 - 19:11

δημήτριε, το να διαθέτεις εισιτήρια, χωρίς να έχει ανακοινωθεί το πρόγραμμα, δεν προσεγγίζει το marketing της kinder έκπληξης;!..

Laughing out loud

πότε, υπολογίζεις, ότι θα βγει το πρόγραμμα;..

demetrios
Τετ, 10/20/2010 - 19:54

Καλησπέρα bobo Smile

Το κάναμε πριν από δύο χρόνια από ανάγκη και μας βγήκε σε (πολύ) καλό. Είναι το marketing της εμπιστοσύνης.
Τόσες διοργανώσεις (φέτος είναι το πέμπτο Πανόραμα) έχουν δημιουργήσει εξαιρετικές σχέσεις με την κοινότητα. Δες το σαν επικοινωνιακό "τέχνασμα" από εμάς. Αν εσύ άκουγες ότι 100 άνθρωποι (γιατί πάντα αυτά τα 100 πρώτα εισιτήρια εξαντλούνται μέσα σε 4 το πολύ ημέρες) εμπιστεύονται μια διοργάνωση τόσο πολύ ώστε να είναι σίγουροι ότι θα πάνε να την παρακολουθήσουν "στα τυφλά", δεν θα σου έκανε καλή εντύπωση;
Έτσι και εμείς έχουμε τους "πρεσβευτές" μας που μας διαφημίζουν με την δεδηλωμένη εμπιστοσύνη τους και αυτοί έχουν την ευκαιρία να αγοράσουν τα εισιτήριά τους σε πολύ χαμηλή τιμή. (win-win που θα έλεγε κι ένας γνωστός) Wink

Όσον αφορά την άλλη σου ερώτημα, το πρόγραμμα (που είναι ήδη έτοιμο) θα ανακοινωθεί την 1η Νοεμβρίου.

φιλικά
δημήτρης

bobo wrote:
δημήτριε, το να διαθέτεις εισιτήρια, χωρίς να έχει ανακοινωθεί το πρόγραμμα, δεν προσεγγίζει το marketing της kinder έκπληξης;!..

Laughing out loud

πότε, υπολογίζεις, ότι θα βγει το πρόγραμμα;..

bobo
Τετ, 10/20/2010 - 21:01

Laughing out loud

μπορείς να το ονομάσεις «marketing της εμπιστοσύνης», αλλά ίσως να ήταν εννοιολογικά «σωστότερο», αν εφαρμοζόταν και μέχρι το τέλος...
δηλαδή, να μην ανακοινωθεί καθόλου το πρόγραμμα... έτσι είναι πιο ξεκάθαρο να λες, «όποιος μας εμπιστεύεται, θά 'ρθει»...
καταλαβαίνεις, όμως, ότι ένα τέτοιο επικοινωνιακό τέχνασμα (χωρίς εισαγωγικά) για μια εκδήλωση, της οποίας ο κυριότερος σκοπός είναι να ενημερώσει τον κόσμο, είναι λάθος...

καλά κάνει ο κόσμος και εμπιστεύεται την εκδήλωση... αλλά πέρα από την εμπιστοσύνη του κόσμου, ποντάρετε και στο συναίσθημα της αποκλειστικότητας («είμαστε στους πρώτους εκατό, που πρόλαβαν... είμαστε οι εκλεκτοί... διζ ιζ πάρτα!..»), στo σασπένς της ιστορίας (ένα από τα παλιά ξένα σλόγκαν της kinder ήταν:.. «παιχνίδι, χαρά, σασπένς, και σοκολάτα»), και στην έκπτωση από την κανονική τιμή των εισιτηρίων...

αν εγώ άκουγα ότι, μέσα σε τέσσερις το πολύ ημέρες, εκατό άνθρωποι εξάντλησαν «στα τυφλά» τα πρώτα εισιτήρια μιας διοργάνωσης, για την οποία δεν θα ήξερα τίποτα, αυτό, ναι, θα μου έκανε κάποια εντύπωση...
αλλά, αφού γνωρίζω για το dp, η πρώτη σκέψη, που θα μου ερχόταν, θα ήταν ότι αυτοί οι εκατό το έκαναν για την έκπτωση...
και χωρίς να κρίνω, ε· κάτι που συνηθίζεται εδώ στα βαλκάνια...

ας περιμένουμε το πρόγραμμα, λοιπόν...

μετά τιμής,..
bobo...

demetrios
Πέμ, 10/21/2010 - 00:15

Σε διαβεβαιώ ότι δε διαφωνούμε και πολύ. Ένα σημείο στο οποίο διαφωνούμε είναι ότι όσοι αγοράζουν στην πρώτη εβδομάδα το κάνουν για την έκπτωση - δε νομίζω ότι κανείς μας θα αγόραζε ένα κλειστό κουτί χωρίς να ξέρει τι έχει μέσα μόνο και μόνο επειδή θα το πάρει φθηνότερα τώρα παρά 7 μέρες μετά. Σίγουρα υπάρχει κάτι παραπάνω (ελπίζω να συμφωνείς)...

Σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που μας δείχνουν μεγάλη εμπιστοσύνη (πράγμα ιδιαίτερα τιμητικό), και άλλοι που προτιμούν να ερευνούν και μετά να προχωράνε σε αγορά. Και οι μεν και οι δε είναι ευπρόσδεκτοι.
Έχε υπ' όψη σου ότι και στη δεύτερη ομάδα το ποσοστό επαναλαμβανόμενων "πελατών" είναι εξαιρετικά υψηλό.

Στο δια ταύτα πάντως, σημασία έχει το περιεχόμενο της διοργάνωσης, η χρησιμότητά της και ο βαθμός ικανοποίησης όσων την παρακολουθούν και σε πολύ μικρότερο βαθμό η τακτική "μάρκετινγκ".

Επίσης εκ παραδρομής έγραψα ότι αυτό είναι το πέμπτο Πανόραμα. Το σωστό είναι ότι είναι το έβδομο.

φιλικά
δημήτρης

bobo
Πέμ, 10/21/2010 - 12:13

το γνωρίζω ότι δεν διαφωνούμε και πολύ, δημήτρη... ίσως και καθόλου...

Laughing out loud

βασικά, διαλέγουμε διαφορετικές λέξεις για να περιγράψουμε τις καταστάσεις...
είναι, κάπως, σαν να δουλεύαμε σ' ένα μαγαζί ειδών καπνού, και μια πελάτισσα (απ' αυτές τις περίφημες «κοίτα, μια γκόμενα!..») θα μας ζήταγε τσιγάρο (κοινώς, τράκα...), και θα καθόμασταν μετά να ερμηνεύσουμε, αν υπήρχε «προσωπικό ενδιαφέρον», ή απλά ήθελε μόνο να καπνίσει...
εν τέλει, η «γκομενοπελάτισσα» ξέρει τον λόγο...

προσοχή, δεν έγραψα ότι πιστεύω ότι οι πρώτοι εκατό το κάνουν για την έκπτωση...
αναφέρθηκα στην πρώτη σκέψη, που θα μου ερχόταν εμένα...
και επαναλαμβάνω, όχι του στυλ «βρε, τους τσαμπατζήδες...»...
με ερμήνευσες λάθος...

Quote:
δε νομίζω ότι κανείς μας θα αγόραζε ένα κλειστό κουτί χωρίς να ξέρει τι έχει μέσα μόνο και μόνο επειδή θα το πάρει φθηνότερα τώρα παρά 7 μέρες μετά
χωρίς την γνώση του τί ακριβώς περιέχει το κουτί;!.. όχι, εγώ δεν θα το αγόραζα φτηνότερα... αλλά εκφράζω την δική μου γνώμη...
χωρίς την ακριβή γνώση των περιεχομένων, αλλά με βάση διαφορετικά κριτήρια, στα οποία συγκαταλέγεται και η περίφημη «έκπτωση» (και πάλι προσοχή· δεν χρησιμοποίησα τις λέξεις «μόνο και μόνο»...), γιατί να μην μπορώ να το φανταστώ;..
αυτό ήταν που χαρακτήρισα «marketing της kinder έκπληξης» αρχικά...

Quote:
Σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που μας δείχνουν μεγάλη εμπιστοσύνη (πράγμα ιδιαίτερα τιμητικό), και άλλοι που προτιμούν να ερευνούν και μετά να προχωράνε σε αγορά. Και οι μεν και οι δε είναι ευπρόσδεκτοι.
σε κάθε αναπτυσσόμενη κοινωνία, χρειάζονται και «παρορμητικά», αλλά και «επιφυλακτικά» στοιχεία...
γιατί να μην είναι ευπρόσδεκτα και τα μεν, και τα δε;..
και ποιός είναι που θα κρίνει;.. και γιατί να κρίνει;.. κ.ο.κ...

Quote:
Έχε υπ' όψη σου ότι και στη δεύτερη ομάδα το ποσοστό επαναλαμβανόμενων "πελατών" είναι εξαιρετικά υψηλό.
η αναφορά σε νούμερα είναι εκτός λογικής μου... ίσως είμαι λάθος...

Quote:
Στο δια ταύτα πάντως, σημασία έχει το περιεχόμενο της διοργάνωσης, η χρησιμότητά της και ο βαθμός ικανοποίησης όσων την παρακολουθούν και σε πολύ μικρότερο βαθμό η τακτική "μάρκετινγκ".
απ' τα πλήκτρα μου το πήρες...

Wink

μετά τιμής,..
bobo...

demetrios
Πέμ, 10/21/2010 - 13:21

Smile
Χάρηκα ειλικρινώς την κουβέντα μας.

φιλικά
δ

bobo
Πέμ, 10/21/2010 - 13:27